Czy społeczna odpowiedzialność biznesu jest ważna? Przegląd informacji

· 10-07-22 · Tematy

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Nie ma wątpliwości co do tego, że w dzisiejszym świecie społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) ma szeroki wpływ na zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa, relacje z interesariuszami oraz środowisko naturalne. Dlaczego warto wprowadzić społeczną odpowiedzialność biznesu do strategii rozwoju firmy? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Jakie działania podejmuje się, aby być społecznie odpowiedzialnym?

Wśród działań, z którymi mierzą się innowacyjne przedsiębiorstwa, w celu sprostania społecznej odpowiedzialności biznesu znajdują się wydarzenia kulturalne, sportowe i charytatywne. Należy zaznaczyć,  że zaliczyć do nich można  również przestrzeganie praw człowieka, budowanie otoczenia o wysokich standardach pracy oraz przeciwdziałanie korupcji.

Do działań proekologicznych można zaliczyć wprowadzanie technologii przyjaznych środowisku czy zarządzenia  surowcami w sposób zrównoważony. Ponadto takie aktywności mogą mieć również charakter edukacyjny czy zachęcający do działań ekologicznych. Przykładem takich przedsięwzięć, może być zbieranie nakrętek po butelkach, lub promowanie picia przefiltrowanej wody z kranu.

Do akcji prospołecznych można zaliczyć programy stypendialne dla ludności lokalnej, programy podnoszące kwalifikację pracowników czy wsparcie dla ich rodzin. W ramach prowadzenia polityki społecznej odpowiedzialność biznesu przedsiębiorstwa można wyróżnić również działania charytatywne i sportowe, angażujące ludność lokalną i pracowników do ruchu i pomocy potrzebującym. To mogą być różnego rodzaju zbiórki lub biegi. Dobrym przykładem w ostatnich czasach są działania pomocowe na rzecz osób poszkodowanych przez wojnę na Ukrainie czy wcześniej, zakup respiratorów lub innych sprzętów, przedmiotów niezbędnych do walki z covidem.

Jakie są cele społecznej odpowiedzialności biznesu?

Cele społecznej odpowiedzialności biznesu wtórują strategii Lizbońskiej, zwłaszcza te w zakresie zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i budowania kapitału społecznego. CSR  wymaga od przedsiębiorstw, aby wprowadzały one w struktury firmy działania proekologiczne i prospołeczne. Tym samym dają dobry przykład i angażują  do takich zachowań swoich pracowników, kontrahentów i ludność lokalną. Taka postawa nie tylko przynosi profity ekonomiczne firmom, które wdrożyły strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, ale i wszystkim innym  interesariuszom z obszaru bliskiego otoczenia.

Co to oznacza dla przedsiębiorstwa?

Strategia przedsiębiorstwa oparta na CSR przyczynia się do poprawy relacji z interesariuszami.  Produkty tych przedsiębiorstw są chętniej wybierane przez kupujących, kontrahenci chętniej decydują się na współpracę z takim przedsiębiorstwem, a sama firma staję się bardziej konkurencyjna na rynku pracy. Przedsiębiorstwa, które wdrożyły strategię społecznej odpowiedzialność biznesu, mają wyższą rentowność sprzedaży i płynność bieżącą, lepiej wykorzystują kapitał ludzki i majtek trwały oraz więcej inwestują w przeliczeniu na 1 pracownika.


Autor artykułu Admin

Najnowsze posty

alternative
Jakie są rodzaje etyki w biznesie?

Etyka w biznesie jest dziedziną, która bada moralność i zasady, którymi należy się kierować w świecie biznesu.

Czytaj dalej
alternative
Jak wygląda rynek pracy w Polsce: różne formy zatrudnienia

Każdego dnia stykamy się z rynkiem pracy. Przeważnie mamy pewne zatrudnienie w danej firmie, ale gorzej gdy

Czytaj dalej
alternative
Rola ubezpieczeń w biznesie: dlaczego powinieneś je wykupić i co ono chroni?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada zadanie. Trzeba podołać wielu obowiązkom. Należy

Czytaj dalej
alternative
Informację które musisz wiedzieć przed założeniem własnej działalności gospodarczej - poradnik

Zakładanie działalności gospodarczej może wydawać się trudnym zadaniem. Wcale tak nie jest, jeśli wcześniej

Czytaj dalej
alternative
Jak zmieniają się ceny produktów pod wpływem popytu i podaży?

Popyt i podaż to dwa pojęcia, jakie na stałe są wpisane do kategorii branży ekonomicznej. Czy to możliwe, ż

Czytaj dalej